Telekomunikacja Polska S.A. Łódź

Akademicki Klub Górski w Łodzi


Ścianka wspinaczkowa

Wspinanie na sztucznej ścianie, na panelu lub jak kto woli na dykcie, stało się na świecie bardzo powszechne. Składa się na to wiele przyczyn. Przede wszystkim łatwa dostępność - nie trzeba już jechać godzinami w skałki czy góry, gdzie na dodatek zdani jesteśmy na kaprysy pogody a raczej niepogody. Ciągły dostęp do ścianki umożliwia systematyczny trening i stałe podnoszenie swoich umiejętności. Bardzo ważny jest aspekt bezpieczeństwa. Wspinanie w górach nierozłącznie związane jest z ryzykiem. Lawiny, spadające kamienie, załamania pogody, niepewne punkty asekuracyjne. Natomiast na panelu jedyne co nam grozi, to ewentualna kontuzja spowodowana nierozważnym treningiem. Ścianka jest także miejscem spotkań towarzyskich, nawiązywania przyjaźni i znajomości, czego tradycyjne spotkania w Klubie nie zawsze mogły zapewnić.

Zdając sobie sprawę z tego wszystkiego, AKG w 1992 zbudował swoją ściankę wspinaczkową w sali gimnastycznej CKU im. Ewarysta Estkowskiego przy ul. Różyckiego 5/7. Nie jest to duży obiekt; wielkość sali ogranicza jego rozmiary. Wysokość 6 metrów, powierzchnia ok. 250 m kw., okap szerokości 5 m o wysięgu 6 m.
Szczególną atrakcją jest trawers o długości 20 m. Niedawno dobudowaliśmy panel boulderowy szerokości 5 m o regulowanym nachyleniu.
Ścianka podczas roku szkolnego czynna jest w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach 17:00 - 20:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00 - 14:00. Wstęp kosztuje 3 zł. Ze względów bezpieczeństwa w zajęciach mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły przynajmniej kurs skałkowy. Pozostali chętni muszą przejść wstępne przeszkolenie.

Ścianka służy nie tylko ekstremalistom zafascynowanym treningiem ale także wykorzystywana jest do nauki podstaw wspinania dla początkujących, co bardzo ułatwia pierwsze kroki w skałkach.
Fachową i życzliwą pomocą zarówno jednym jak i drugim, w mądrym i bezpiecznym zorganizowaniu pracy nad sobą, służą licencjonowani instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu, absolwenci AWF w Krakowie oraz doświadczeni zawodnicy czołówki Pucharu Polski we wspinaczce sportowej. Dla młodzieży licealnej zorganizowano zajęcia ze wspinania w ramach lekcji WF ( tzw. "WF do wyboru").

Niebagatelną, a dla niektórych najważniejszą rolą ścianki jest możliwość organizowania na niej zawodów wspinaczkowych , które są rozgrywane kilkakrotnie każdego roku. Fundatorami nagród dla czołówki są AKG, zaprzyjaźnione sklepy wspinaczkowe i firmy związane ze środowiskiem. Imprezy te, poza satysfakcją dla zwycięzców, wpływają korzystnie na konsolidację środowiska.

Andrzej Makarczuk


Akademicki Klub Górski w Łodzi - Strona Domowa

Do strony głównej (Main page)


Uwagi dotyczące Strony AKG Łódź prosimy kierować do:
Tomek Papszun.

Data ostatniej modyfikacji (Last modified): 1998.10.08.