Michael Martinez

Parma Endorion:

Eseje o Śródziemiu

Przełożył: Gwidon S. Naskrent


Strona została stworzona 1996.09.06.
Strona była zaktualizowana po raz ostatni 1999.04.16.

Wstęp autora

Większość stron sieciowych nie wykracza poza standardowe informacje o Śródziemiu J.R.R. Tolkiena. Eseje które tutaj znajdziesz są napisane z myślą pewnego "zejścia w głąb" historii i kultury Śródziemia. Każda "strona" jest rozdziałem w "Księdze Krajów Środka".

Eseje te zostały napisane z myślą o Twojej rozrywce. Zawierają one kilka spekulatywnych uwag z zamiarem nakierowania czytelnika na możliwe wnioski. Nie jest moim celem "dokończenie" twórczego dzieła Profesora Tolkiena.

Pracując nad większym projektem natrafiłem na duży zbiór materiałów którymi chciałbym się z Wami podzielić. Zdecydowałem się raczej umieścić je na tej stronie WWW niż próbować opublikować je w sposób tradycyjny, ponieważ mam niewielką nadzieję ujrzenia ich drukiem (przynajmniej własnoręcznie wydanych).

Zdecydowałem się również umieścić nieco humoru w tym materiale. Tak więc nie zapomnijcie traktować go z przymrużeniem oka ;-).

Bawcie się dobrze.


Uwagi o dokładności

Christopher Tolkien opublikował niedawno tom XII _Historii Śródziemia_. Przeczytałem go i jestem w trakcie uzupełniania moich esejów, opierając się na informacjach z tej książki. Gdzie to tylko możliwe (...) będę się raczej starał dodawać nowy materiał niż poprawiać stary (...) Nie lubię dotrzymywać kroku zmianom w tekście.

W przygotowaniu jest historyczna analiza materiałów źródłowych _Hobbita_. Wypatruję jej ukazania się z wielkimi nadziejami.


Surowe ostrzeżenie

Nie jestem tu by odrabiać za Ciebie Twoją pracę domową. Każdy kto szuka tutaj szybkiego i taniego eseju na temat Tolkiena powinien pamiętać że piszę stylem którego nie sposób pomylić z uczniowskim wypracowaniem. Jeśli jednak jesteś na tyle leniwy by oszukiwać, mam nadzieję że dostaniesz to na co zasługujesz kiedy spróbujesz oddać tą pracę.


Wstęp tłumacza (wydanie drugie)

Michael Martinez, największy chyba w Sieci ekspert od Tolkiena i guru newsowych grup alt.fan.tolkien i rec.arts.books.tolkien, uhonorował mnie przyzwoleniem przetłumaczenia cyklu jego esejów i umieszczenia ich na WWW, co też skwapliwie czynię.
Z przyjemnością obserwuję trwający już od dłuższego czasu wysyp różnych pozycji tolkienowskich i o Tolkienie, zdobywających sobie - mimo niemałej często ceny - niemałe grono amatorów. Przekłady na język polski to jedyna szansa przekazania spuścizny JRRT zarówno tym którzy z różnych powodów nie mają dostępu do lub nie mogą skorzystać z wydań oryginalnych, jak również do młodego pokolenia, które myślą i wychowaniem coraz bardziej oddala się od czasów gdy Władca Pierścieni uważany był za absolutny przełom w literaturze.
Ponieważ ze względów finansowych nie mam możliwości odbioru polskich przekładów (zwłaszcza tych najnowszych), moja nomenklatura może pozostawać nieco na bakier z "klasycznym" tłumaczeniem Marii Skibniewskiej, aczkolwiek pozwalam sobie ją nieco poprawiać, zwłaszcza jeżeli chodzi o odmianę nazw pochodzących z języków Elfów. Jako członkowi TolkLangu, listy dyskusyjnej poświęconej językom stworzonym przez Tolkiena, zależy mi na upowszechnieniu u nas także wiedzy o tolkienowskich językach, które stanowią niemały przecież fragment Śródziemia.

Życzę przyjemnej lektury.

Gwidon S. Naskrent


GWIDON S. NASKRENT (naskrent@hoth.amu.edu.pl), urodzony w 1976 w Poznaniu, obecnie student europeistyki UAM. Laureat XXIV Olimpiady Języka Polskiego i Literatury (1995). Od dziecka pasjonuje się Tolkienem. Uczestnik listy dyskusyjnej TolkLang i inicjator pierwszej polskiej strony WWW poświęconej Profesorowi.

MICHAEL MARTINEZ (michael@xenite.org), urodzony w 1959, studiował w Kennesaw University koło Atlanty, posiada tytuł naukowy w informatyce i przetwarzaniu danych oraz licencjat w literaturze angielskiej. Od 1994 współpracuje z grupami newsowymi poświęconymi Tolkienowi. Autor artykułów dla periodyków _Other Hands_ i sieciowego magazynu _Arda X_.


Spis treści

Geografia Ardy
Krótka historia Ardy
Ludy Elfów Ardy
Ludzie Ardy
Orkowie i inne paskudne rzeczy
Skrawek wiedzy hobbitów
Rzeczy których mogłeś nie wiedzieć o ludziach z północy
Czym się zajmowały Elfy w Amanie?
Czym się zajmowali leśni ludzie?
Śluby w Śródziemiu
Cuda Śródziemia (Nowość)
Chronologia Czterech Er
Źródła użyte do poszukiwań (bibliografia)
Odsyłacze do innych stron o Tolkienie

Copyright (c) 1996 Michael Martinez. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mirrorowanie lub reprodukowanie w inny sposób tej strony bez zgody autora jest wyraźnie zakazane (z wyjątkiem normalnego cachingu który występuje we wszystkich przeglądarkach).
Tłumaczenie (c) 1996 Gwidon S. Naskrent. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Oryginały tekstów

Table of Contents
The Geography of Arda
A Brief History of Arda
The Elven Peoples of Arda
The Men of Arda
Orcs And Other Foul Things
A Little Bit Of Hobbit-lore
Things You Might Not Have Known About The Northmen
What Does An Elf Do In Aman?
What Does A Woodman Do All Day?
Planning The Middle-earth Wedding
Wonders Of Middle-earth
Chronology For Tolkien's Four Ages
Sources Used For Research
Links To Other Tolkien Sites

J.R.R. Tolkien - Polska Strona Domowa


Od Webmastera: Autor tłumaczenia nie odpowiada za techniczny aspekt tej Strony, więc ewentualne nieprawidłowe jej działanie proszę zgłaszaj do mnie (Tomek Papszun). Napisz też jeżeli masz coś na temat twórczości Tolkiena, czym chciałbyś się podzielić z czytelnikami.
Jeśli zaś chcesz podyskutować na temat treści tłumaczenia, to napisz, proszę, do Gwidona S. Naskrenta
Strona główna (Main page)